çalışma saatleri

09:00 - 18:00

telefon

+90 212 225 2372

mail

info@berapatent.com.tr

bera patent iletişim merkezi, irtibat hattı

ISO NEDİR?

ISO Kalite Belgeleri Hakkında Kısa Bilgiler

ISO, Uluslararası standartlar organizasyonu ( International Organization for Standardization)'nun kısaltılmış halidir. 1947 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde kurulmuş olan bu organizasyonun amacı, dünya genelinde geçerliliği olacak şekilde standartlar yayınlamak ve bu şekilde ürünlerin ve ya hizmetlerin uluslararası iletişimine katkı sağlamaktır.


ISO KALİTE BELGESİ NEDİR?

ISO standardı demek; Uluslararası çapta ISO tarafından geliştirilmiş standartları ifade ederken ISO Kalite Belgesi, geliştirilen ISO standartlarına uyum sağlayan ve aynı yönde çalışmalarını sağlayan kurumların onaylanmış akredite belgelendirme kuruluşları tarafından denetlenmesi ve standarda uygun olduğunun rapor haline getirilmesiyle verilmekte olan gönüllülük esasına dayalı sertifikalardır.


ISO KALİTE BELGELERİ NELERDİR

  1. ISO 9001 : Kalite yönetim sistemi belgesidir.
  2. ISO 22000 : Gıda güvenliği yönetim sistemi kalite belgesidir.
  3. ISO 14001 : Çevre yönetim sistemi kalite belgesidir.
  4. ISO 18001 : İş ve işçi güvenliği kalite belgesidir.
  5. ISO 27001 : Bilgi güvenliği yönetim sistem kalite belgesidir.
  6. ISO 10002 : Müşteri şikayet yönetimi kalite belgesidir.
  7. ISO 45001 : İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesidir.

ISO KALİTE BELGESİNİN AMACI NEDİR?

ISO kalite belgelerinde amaçlanan ana hedef öncelikli olarak müşteri memnuniyetidir. Bunun sebebi ise günümüz dünyasında sadece üretilen ürünler veya sunulan hizmetler için kullanılmamaktadır. Günümüzde ticari düzeyde önemli olan, müşterinin ihtiyacı olan hizmet ve ürünü satın alana kadar ve satın aldıktan sonraki dönemde de verilmekte olan hizmetlerin tamamıdır.


ISO KALİTE BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ KAÇ YILDIR?

ISO Kalite Belgelerinin dünya çapında geçerlilik süresi 3 yıldır. Her yıl düzenli ve haberli olmak şartıyla denetim yapılır. Belgesi verilen kalite standartlarının uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilir.